Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Wasze najczęstsze pytania

 

 

Czy ma znaczenie którą stroną rozkładam zakupioną agrowłókninę?

-Nie, spełni swoje funkcje niezależnie j którą stroną agrowłóknina będzie rozłożona

Jak długo będzie spełniała swoją rolę agrowłóknina przeciw chwastom?

-Agrowłóknina Plant-protex dzięki zastosowaniu bardzo silnego koncentratu stabilizatora przeciw promieniom UV wytrzyma wystawiona na słońce (nie osłonięta) 3-4 lata. Jednak agrowłókninę powinno się osłonić (przysypać). Najlepiej nadaje się do tego kora, lub odpady drzewne, ale również żwir, kamyczki ozdobne, rośliny płożące, lub inne elementy dekoracyjne. Agrowłóknina osłonięta przed słońcem nie, gnije a jej proces rozkładania się jest bardzo długi, tak więc posłuży nam i będzie spełniała swoją role przez kilkanaście/kilkadziesiąt lat.

Na ile sezonów wystarcza agrowłóknina P-19 a na ile P-23?

-Nie można jednoznacznie i precyzyjnie określić dokładnego czasu użytkowania agrowłókniny, ponieważ zależy ona w dużej mierze od warunków atmosferycznych (przede wszystkim ilości słonecznych dni) oraz sposobu jej przechowywania (powinno się je przechowywać w suchym i zacienionym miejscu). Pewne jest jednak że agrowłóknina Plant-protex dzięki najmocniejszej stabilizacji UV, zgrzewanym łączeniom, wzmacnianym brzegom oraz użytym oryginalnym surowcom jest najmocniejszą i najbardziej wytrzymałą agrowłókniną dostępną na rynku europejskim a nawet światowym. Można również założyć, że najczęściej włóknina P19 wytrzymuje około 2-3 użycia natomiast P23 zwykle jedno użycie więcej. Oczywiście zakładając, że nie przebiegnie przez pole stado saren, które de facto są bardzo częstą przyczyną uszkodzenia włóknin :/

Czym najlepiej przymocować włókninę do podłoża?

-Dla włóknin Plant-protex osłaniających rośliny najlepszym sposobem przymocowania są worki (polipropylenowe lub jutowe) z ziemią układane co 1-2 m na każdym z brzegów. Innym sposobem jest przysypanie brzegów bezpośrednio piaskiem lub ziemią, lub zastosowanie specjalnych kołków (kotwic) do przymocowania ich do podłoża.
Jeśli zaś sprawa dotyczy agrowłókniny do ściółkowania to zdecydowanie polecamy specjalne kołki (kotwice) dostępne w naszej ofercie.

Co będzie lepsze na stłumienie chwastów wzdłuż ogrodzenia, agrotkanina, czy agrowłóknina? Która dłużej wytrzyma i jakie są zasadncze różnice?

-chwasty lepiej tłumi agrowłóknina z uwagi na to że jest to materiał jednolity, trzeba ją jednak przysypać (korą, ścinkami drzew, kamieniami, żwirem lub słomą), aby nie była wystawiona na stałe działanie promieni słonecznych. Jeśli jest osłonięta można przyjąć że spełnia swoją funkcję przez 15 lat. Niestety bez osłonięcia agrowłókniny, dodawana do niej największa możliwa dawka stabilizatora przeciw promieniom UV pozwala na użytkowanie przez okres 3 lat. Po tym czasie następuje jej powolna degradacja.
Agrotkanina to materiał tkany i zdarza się (zwłaszcza przy mniejszych gramaturach typu p-80), że między splotami nici polipropylenowych najbardziej zuchwałe chwasty mogą przerosnąć. Dodatkowo jej cięcie jest możliwe tylko termicznie (krawędzie muszą być zgrzane). W innym wypadku przecięta agrotkanina będzie się pruła i strzępiła. Ma też jednak swoje plusy: Jest mocniejsza i wytrzymalsza (zwłaszcza większe gramatury) niż agrowłóknina, a wystawiona na słońce bez okrycia wytrzyma co najmniej 6 lat.